Fresh Çilek Yetiştiriciliğinde Köklendirmenin Püf Noktaları


Çilek yetiştiriciliğine başlamadan önce toprak yapısı, sulama suyu analizi ve dikim zamanı dikkat edilmesi gereken konuların başında gelmektedir.

-Çilek tınlı topraklarda en iyi performansı vermekte ve kök gelişimi bakımından en kuvvetli kökleri tınlı topraklarda oluşturmaktadır.

-Çilek yetiştiriciliğine başlamadan önce sulamada kullanılacak olan su kaynağının EC ve PH değerleri ölçülmesi ve çilek için uygun değilse değiştirilmelidir. Çilek için kritik EC değeri 1 ms/cm ve üzrridir. 1 ms/cm nin üzerine çıkıldıkca bitkide yüksek oranda verim kaybı olmaktadır.

-Frigo çileklerde ılıman bölgelerde agustos başlarında dikim yapılması verim artışına yansıtmaktadır. Fresh dikimleri Kasım başları gibi idealdir.

Fresh dikim zamanında hava ve topraktaki aşırı ısı kaybını önlemek dikim ve köklenme başarısına etkisi çok büyüktür. Dikim öncesi toprak iyi işlenmiş ve organik madde miktarını arttırmaya yönelik işlemler yapılmalıdır. Dikim öncesi toprak bol su ile sulanarak dikim yatakları güzelce ıslatılmalı ve dikim için uygun toprak tavı beklenmelidir. Dikim şekline uygun yapılmalıdır(başka bir makalede detaylı anlatılacaktır.) dikim yapıldıktan sonra can suyu ile birlikte köklendirici asitler kullanılmalı ve sulamalar toprak yapısına göre belirlenerek kısa tutulmalıdır. Bundan sonraki uygulamalarda aminoasit ve deniz yosunu gibi ürünler ile birlikte köklendirici asitler verilerek bitki stres koşulları giderilmelidir.

Güzel köklenmenin en iyi yolu sulama koşullarının kontrol edilmesi ve içeriği zengin köklendirici asitlerin uygulanmasıdır. 

Ziraat Mühendisi 

MEHMET HANÇERKIRAN

0553 850 1427 


Eklenme Tarihi: 23/09/2021

DİĞER PROJELER

Web Tasarım Tüm Hakları irfanozer.com tarafından korunmaktadır.